REPORTAŻ, KRYMINOLOGIA ORAZ NAUKI POKREWNE

REPORTAŻ, KRYMINOLOGIA ORAZ NAUKI POKREWNE

Spektakl czy obłęd: Luka Magnotta

Kryminologiczne studium sylwetki sprawcy

ZBRODNIA

24 maja 2012 r. o godzinie 9:39 w serwisie internetowym Craigslist pojawiło się ogłoszenie o treści:

Szukam seksownego faceta, który chciałby zostać aktorem, w prywatnym filmie, który zamierzam nakręcić. O zgłoszenia proszę przystojnych mężczyzn w wieku 18-35 lat. Kręcę ten film tylko dla własnych potrzeb, dla zabawy, więc nie będę w stanie nic ci zapłacić. [..]

Na ogłoszenie odpowiedział 33-letni Jun Lin – student Uniwersytetu Concordia, pochodzący z miejscowości Wuhan w Chinach, a mieszkający w Toronto. 24 maja widziano go także po raz ostatni.

Moment wejścia Luki oraz Juna do mieszkania uchwycony przez monitoring budynku. Źródło: link.

 

Mężczyźni spotkali się w restauracji McDonald, po czym udali się w kierunku mieszkania, w którym miał się odbyć cały spektakl. Niedługo później, wieczorem, Lin razem z przyszłym oprawcą przekroczył próg apartamentu, a reżyser-amator w alkoholu podał swojemu gościowi środki usypiające i włączył kamerę. Nieprzytomnego już studenta zabił śrubokrętem, mającym imitować na nagrywanym przez niego filmie szpikulec do lodu, po czym zbezcześcił jego zwłoki gwałcąc je na różne sposoby, rozczłonkowując, kawałki zjadając, a niektóre rzucając psu. Korpus zapakowany w walizkę, wraz z wieloma innymi przedmiotami pochodzącymi z mieszkania wyrzucił nad ranem do śmietnika na tyłach budynku, w którym mieszkał. Dłonie i stopy morderca zapakował w paczki, zaadresował, a rano zaniósł na pocztę.

Narzędzia użyte przez Magnottę podczas zbrodni oraz rozczłonkowywania zwłok. Źródło: link.

 

25 maja na stronie internetowej bestgore.com pojawiło się 11 minutowe wideo “1 lunatic 1 ice pick”. W tle słychać piosenkę “True faith” zespołu New Order, a na ścianie zauważyć można plakat z filmu “Casablanca” z 1942 roku.

MAKABRYCZNE ZNALEZISKA

26 maja Policja Toronto oraz FBI otrzymała pierwsze niepokojące informacje, dotyczące krążącego w sieci, mrożącego krew w żyłach wideo, zostały one jednak zignorowane.

29 maja o godzinie 11 w południe do głównej siedziby Partii Konserwatywnej w Kanadzie dotarła paczka z namalowanym na wierzchu czerwonym sercem. Zawartość pudełka do dziś przyprawia o dreszcze. Znajdowała się tam odcięta lewa stopa, którą owinięto w bibuły, a także wiersze i notka głosząca, że wszystkie 6 części zwłok rozpowszechniono, a morderca ma zamiar znowu zaatakować. Tego dnia zgłoszono zaginięcie Jun Lina.

Jun Lin. Źródło: link.

 

Paczkę, zawierającą lewą rękę przechwycono na poczcie, zaadresowaną do siedziby Partii Liberalnej. Przesyłka zawierająca prawą stopę została 5 czerwca dostarczona do szkoły św George’a, natomiast paczka z prawą ręką do False Creek elementary school w Vancouver.

Największa część zwłok – korpus – został znaleziony przez dozorcę na tyłach apartamentowca, w którym dokonano mordu, przy śmietniku. W walizce. Policja przeszukując to miejsce ujawniła i zabezpieczyła również m. in. zakrwawione ubrania, truchło psa, dokumenty na nazwisko Luka Magnotta, a także ujęcia z kamery na tyłach oraz w samym budynku, przedstawiające podejrzanego wychodzącego wielokrotnie w nocy z 24 na 25 maja do śmietnika, w tym z walizką, zawierającą ludzkie szczątki. Na korpusie ujawniono rany szarpane, a także rany drążące. Genitalia ofiary były nienaruszone. Początkowa wersja śledczych, ze względu na fakt, iż nie znaleziono głowy denata, zakładała, że to zwłoki Luki Magnotty znajdują się w pakunku. Na tym etapie śledztwa nie wiedziano jeszcze, że 26 maja mężczyzna ten posługując się fałszywym paszportem na nazwisko Kirk Tramell, wyleciał z Montrealu do Paryża.

Miejsce zbrodni. Źródło: link. 

 

W apartamencie podejrzanego nr 208 w budynku nr 5720, przy ul. Decarie ujawnione zostały liczne ślady krwawe: na materacu, lodówce, stole i wannie, a także czerwony napis w szafie “Jeśli nie podoba ci się odbicie. Nie patrz w lustro. Mam to gdzieś” oraz narzędzia, którymi sprawca prawdopodobnie posługiwał się dekapitując i bezczeszcząc zwłoki ofiary.
Głowa ofiary została odnaleziona dopiero 2 lipca po anonimowym donosie, na brzegu jeziora w Parku Angrignon w Montrealu.

30 maja policja potwierdziła, że zarówno korpus, jak i ręce należą do ciała jednego człowieka. Zmieniona została także wersja śledcza – nazwisko Luka Rocco Magnotta podano do mediów jako podejrzanego o popełnienie morderstwa. Śledczy po raz pierwszy zobaczyli i wzięli pod uwagę brutalny film, krążący po sieci.

Autopsja wykonana została przez patologa sądowego dr Yann Dazé, analiza toksykologiczna wykazała obecność w organizmie ofiary dwóch leków – Temazepamu i Benadrylu. Niektórych ran nie dało się zidentyfikować, z powodu daleko posuniętego rozkładu pośmiertnego, a także deformacji ciała, zarówno przed jak i po jego śmierci. Głowa ofiary w trakcie autopsji była już niemal zeszkieletowana, w znacznie lepszym stanie były odcięte kończyny. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę zgonu lekarz podał wykrwawienie na skutek poderżniętego gardła. Jednoznaczne określenie, które rany zostały zadane przed, a które po śmierci było niemal niemożliwe. Badanie głowy, wykazało złamania kości jarzmowej czaszki, a także szczęki.

Luka Rocco Magnotta. Źródło: link.


PROFIL PSYCHOLOGICZNY SPRAWCY

Na podstawie śladów behawioralnych ujawnionych na miejscu zdarzenia, nakręconego przez sprawcę filmu, a także innych dowodów zawartych w aktach, profilerzy policyjni wyodrębnili kilka cech, ich zdaniem charakteryzujących Lukę Magnottę. Określono go jako osobę zorganizowaną, postępującą według zaplanowanego scenariusza – był zarówno scenarzystą, jak i reżyserem swojego “przedstawienia”, oddającego elementy zaburzeń historionicznych (są to zaburzenia wiążące się z nadmierną teatralnością zachowań, ich przesadnym wyrazem emocjonalnym). Według profilu Magnotta szukał prowokacji, chciał postawić siebie na piedestale. Miał także być osobą, która uwielbia mówić o sobie, a motywem każdego z jego zachowań jest przyciąganie uwagi innych do swojej osoby. Według profilu posiadał osobowość narcystyczną, a akty seksualne mężczyzny nosić miały znamiona parafilii – wiązanie rąk, zasłanianie oczu. Morderstwo popełnione było na tle seksualnym, a sprawca wydawał się wyjątkowo dbać o szczegóły estetyczne zbrodni. Podczas zabijania Magnotta nie był podniecony, na filmie nie widać było erekcji mężczyzny – pokaz miał jedynie zaszokować publiczność. Nie wydawał się także odurzony ani pod wpływem alkoholu. Podczas tworzenia profilu wykorzystano teorie psychologii psychodynamicznej, postawiono hipotezę, iż relacje Magnotty miały charakter jedynie utylitarny, pragmatyczny. Wśród cech mężczyzny wyróżniono także tendencje do zazdrości, nadmiernego chwalenia się, przedstawiono go jako “uwodziciela”.

POSZUKIWANIA CANADIAN PSYCHO

31 maja Interpol wystawił czerwoną notę – jest to informacja dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą – na Magnottę, a jego dane wyświetlane są na stronie głównej Interpolu.

Notatka Interpolu. Źródło: link.


1 czerwca
władze podały personalia ofiary do informacji publicznej.

4 czerwca Luka Magnotta został aresztowany dzięki przytomności umysłu właściciela kafejki internetowej, znajdującej się w Berlinie, w której podejrzany zatrzymał się, aby znaleźć w sieci informacje na swój temat. Zanim przyznał się kim jest, podawał różne fałszywe imiona. Tożsamość jednak potwierdziły jego odciski palców. Sam podejrzany wreszcie powiedział “Okay, you got me”

Zostały mu postawione następujące zarzuty:

 1. Morderstwo pierwszego stopnia,
 2. Zbezczeszczenie zwłok,
 3. Publikowanie nieprzyzwoitych treści,
 4. Wysyłanie nieprzyzwoitych, obelżywych, obscenicznych treści,
 5. Przestępcze nękanie kanadyjskiego premiera Stephena Harpera i innych członków parlamentu.

13 czerwca testy DNA potwierdziły tożsamość zwłok.

18 czerwca odbyła się ekstradycja Magnotty do Kanady, dzień później podejrzany nie przyznał się do winy.

26 lipca Jun Lina pochowano na cmentarzu w Montrealu.

Luka Magnotta po przewiezieniu z Berlina do Montealu. Źródło: link.


PROCES

11 marca 2013 roku rozpoczęto proces wstępny Magnotty. Przedstawione dowody podlegały zakazowi publikacji, a obrona oskarżonego zwróciła się także do sądu z prośbą, by media i opinię publiczną całkowicie wykluczyć z udziału w rozprawach, co następnego dnia zostało jednak odrzucone. Ojciec Jun Lina przyleciał specjalnie z Chin by móc uczestniczyć w przesłuchaniach, jednak po wysłuchaniu dowodów wyszedł z sali cały we łzach.

12 kwietnia podejrzanemu został przedstawiony akt oskarżenia. Sąd, jednakże zaplanował rozprawę dopiero najwcześniej na wrzesień 2014.

Podczas procesu sądowego oskarżony przyznał się do popełnienia zbrodni, jednak twierdził, że jest niewinny i podając za argument chorobę psychiczną, razem z prawnikiem próbował udowodnić niepoczytalność w trakcie popełnienia czynu. Podczas wywiadu z psychiatrą przekonywał cały czas, że na skutek manii prześladowczej przekonany był, iż Jun Lin jest szpiegiem rządowym, wysłanym przez ówczesnego premiera Kanady – Stephena Harpera, a ponadto słyszał głosy, nakazujące sprawcy zamordować mężczyznę.

Prokuratura z kolei przedstawiła Magnottę, jako osobę skrupulatnie planującego każdy swój krok, podając jako argument głównie wysyłane przed niego samego wcześniejsze ostrzeżenia i groźby, w których na pół roku przed zbrodnią informował o zamiarze zabicia człowieka.

Obie wersje były przeciwstawne, niczym ogień i woda, jednak wszystkie dowody wskazywały na wyrachowanie, skrupulatne dopracowywanie planu przez oskarżonego, mającego na celu zdobycie sławy i rozgłosu, co na ironię losu udało mu się na swój karykaturalny sposób osiągnąć.

23 grudnia 2014 roku, po 9 dniach obrad ława przysięgłych uznała oskarżonego winnym wszystkich stawianych mu zarzutów – orzeczono karę dożywotniego pozbawienia wolności.

MŁODOŚĆ, DZIECIŃSTWO, RODZINA

Magnotta wiele, wiele lat wcześniej już zamieszczał w sieci na różnych portalach pod mnóstwem pseudonimów ogrom informacji na swój temat – niektórych prawdziwych, innych nieprawdziwych – głównie ze względu na jego wielkie pragnienie przyciągnięcia do swojej osoby uwagi fanów i zyskania popularności – chciał zostać celebrytą. Było to od zawsze jego największe marzenie. Policja podaje, że posiadał co najmniej 70 różnych kont na Facebooku oraz 20 stron internetowych pod różnymi nazwami.

Profile Magnotty na Facebooku. Źródło: link. 


Luka Rocco Magnotta
, urodzony 25 lipca 1982 roku jako Eric Clinton Kirk Newman w Scarborough w prowincji Ontario. Rodzice to Donald Newman i Anna Yourkin. Mieli tylko 16-17 lat, gdy na świecie pojawił najstarszy z trójki rodzeństwa Eric. Młodzi uwielbiali oglądać telewizję, dzięki czemu syn dostał imię na cześć dwóch aktorów – Clinta Estwooda i Kirka Douglasa. Kiedy Eric się urodził, zamieszkali w piwnicy rodziców Donalda, aczkolwiek dziadkowie nie byli zbyt szczęśliwi ze związku tej pary. Parę lat później urodziło się jeszcze dwoje – brat Conrad i siostra Melissa.

Dzieciństwo Erica nie było zbyt przyjemne, a wręcz przygnębiające. Rodzina bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania, co było olbrzymim stresem dla wszystkich jej członków. Ojciec Erica w trakcie zeznań na policji wręcz nie potrafił wyliczyć wszystkich adresów. Donald i Anna po jakimś czasie zaczęli pić, co skutkowało kolejnym wydaleniom z pracy Donalda. Eric do 7 roku życia moczył łóżko, w konsekwencji będąc przez matkę zmuszany do noszenia pieluch.

Matka postanowiła, że dzieci będzie uczyć sama – izolując je tym samym od świata zewnętrznego, co wynikało po części z jej obsesyjnego przekonania, że jest on pełen zła – wpajała to także dzieciom – a po części z chęci posiadania całkowitej kontroli nad nimi. Ojciec chłopaka nie był przychylny takiemu rozwiązaniu, ale w tym związku to Anna Yourkin “nosiła spodnie”. Eric do szkoły zaczął uczęszczać w 6 klasie, co poskutkowało sporymi brakami zarówno wiedzy jak i umiejętności nawiązania kontaktów interpersonalnych z rówieśnikami. Eric w porównaniu z kolegami był dość zacofany, miał kiepskie kontakty z innymi dziećmi. Dziwaczny, zamknięty w sobie, obsypany trądzikiem chłopak był również wybuchowy, niektóre źródła podają, że raz nawet – przyłapany na opowiadaniu zmyślonych historii – rzucił w nauczycielkę krzesłem. W szkołach (a było ich bardzo wiele, ze względu na częste zmiany zamieszkania) był notorycznie dręczony przez rówieśników, nie lubiany przez nauczycieli. Był od innych mniejszy i drobniejszy, nawet od swego młodszego brata, który, aby nie narazić się kolegom w szkole, nigdy nie stanął w obronie Erica.

Matka chłopca miała też obsesję na punkcie czystości, dzieciom wpajała przekonanie, że zwierzęta są brudne, przenoszą zarazki i brzydko pachną. Często karała, nie wpuszczała dzieci do domu zamykając je za karę w samochodzie, a młodszego brata przywiązywała do krzeseł. Raz nawet wyrzuciła z domu króliczka należącego do jej dzieci i zostawiła go na dworze, aby zamarzł. Dzieci bały się matki, a ona bała się zarazków tak, że ciągle nosiła maskę chirurgiczną i gumowe rękawice. Dzieci musiały ciągle myć ręce, nie mogły korzystać z publicznych toalet. Eric miał także wrażenie, że nawet ojciec jest zdominowany przez Annę i nie ma żadnego wpływu na jej traktowanie dzieci, choć sam nigdy ich nie krzywdził.

Rodzice jeszcze w dzieciństwie Erica, ze względu na problemy w rodzinie rozwiedli się. Przyczyniły się do tego między innymi stosunki rodzin Anny i Donalda, a dodatkowo problemy wychowawcze z najstarszym synem. Wkrótce po rozstaniu z mężem matka dzieci znalazła sobie kochanka, który fizycznie się nad nimi znęcał, a 16-letni Eric, nie mogąc tego znieść wyprowadził się do ojca, później do babci, często zmieniając miejsce zamieszkania. W 1996 roku ojciec Erica miał już zdiagnozowano chorobę dwubiegunową, natomiast jakiś czas później schizofrenię paranoidalną.

Luka Magnotta w wieku 5 miesięcy oraz 22 lat. Źródło: link.

Donald Newman wspomina syna jako aroganckiego, wychowanego przez babcię w poczuciu bycia lepszym od innych chłopca, nie mając pewności co do jego cech jako dorosłego mężczyzny, gdyż nie widywali się zbyt często po rozwodzie. Phyllis Yourkin wg ojca traktowała starszego wnuka bardzo dobrze, faworyzując go.

Po rozstaniu rodziców Eric wychowywany był głównie przez dziadków od strony matki. Z babcią Phyllis był blisko związany, choć według jego zeznań, był on nazywany przez nią i przez młodszego brata, Conrada, “pedałem”, ze względu na jego nietypowe skłonności i upodobania. Jako nastolatek lubił przebierać się w damskie ubrania, bawił się lalkami, był przekonany, że jest dziewczynką. Babci się to nie podobało. Eric był przez nią wyśmiewany, co go bardzo bolało, wspominał to nawet po latach. Jego psychika zaczęła się pogarszać. Aby uciec od koszmaru w domu, braku zrozumienia w szkole, młody chłopak bardzo często fantazjował. Wymyślał różne historie na swój temat, notorycznie konfabulował, na co rówieśnicy zbyt dobrze nie reagowali, Eric natomiast nie znosił krytyki. W wieku 16 lat pragnienia nabrały na sile i wtedy też po raz pierwszy zaczął marzyć o tym, by zostać celebrytą. Oglądał mnóstwo programów reality-show i pragnął sam w nich uczestniczyć. Często zmieniał kolor włosów, zaczął zwracać uwagę obsesyjnie na swój wygląd, choć jego samoocena sięgała dna. Uwielbiał Marylin Monroe, był przekonany, że jest w nim jej dusza.
W wieku 17 lat zaczął słyszeć głosy, zdiagnozowano u niego schizofrenię, co go przybiło, rzucił szkołę, przez pewien czas uczęszczał na spotkania w ośrodku psychiatrycznym, będąc przy okazji na zasiłku. Nie pomagało mu to, zaczął miewać również halucynacje i manie prześladowczą. Na domiar złego dziadkowie również się rozeszli, co również zabrało jakąkolwiek stabilność w jego życiu.

Jego leczenie nie szło więc dobrze – nie zażywał regularnie leków, w sierpniu 2001 roku przedawkował jeden ze swoich leków, a w 2003 roku został hospitalizowany ze względu na uporczywe objawy choroby. Leczył się przez kolejne 10 lat w i poza różnymi szpitalami w Scarborough, Lindsay i Toronto, uczestniczył również w spotkaniach grup dla osób psychicznie chorych.

W 2002 roku został striptizerem w gejowskim klubie Remington’s w Toronto na kilka miesięcy, a w 2003 zaczął karierę w gejowskim porno, a po pewnym czasie został tzw. panem do towarzystwa “escortem” pod pseudonimem Jimmy. W 2005 roku pozował do magazynu Fab Magazine oraz zaczął karierę jako aktor porno.

W 2004 roku nawiązał przyjaźń z 21-letnią dziewczyną o mentalności 12-latki i wyciągnąwszy od niej informacje, założył na jej nazwisko kartę kredytową o wartości 17,000$, po czym wszystkie pieniądze wydał. Oskarżony był także o molestowanie tej dziewczyny, lecz zarzuty zostały wycofane. Przyznał się do winy w sprawie defraudacji i w czerwcu 2005 r. dostał 12 miesięcy kary w zawieszeniu oraz 9 miesięcy prac na cele społeczne. Był to jego pierwszy konflikt z prawem. W 2007 roku ogłosił bankructwo z powodu złego stanu zdrowia i braku zatrudnienia.

12 października 2006 roku jest znaczącą datą dla młodego Erica, gdyż właśnie wtedy zmienia on swoje nazwisko na Luka Rocco Magnotta, co miało symbolizować dla niego początek nowego, lepszego życia.

Próbuje zdobyć sławę zgłaszając się na przesłuchanie do programu reality-show CoverGuy podczas którego twierdzi, że miał kiedyś dużą nadwagę, ale pozbył się dodatkowych kilogramów wstaje codziennie o 4 nad ranem by uprawiać jogging. Sędziowie jednak bezlitośnie go odrzucają. Podczas oglądania castingu można odnieść wrażenie, iż młody chłopak jest nie tyle pewny siebie, co wręcz narcystyczny. Nie udaje mu się także dostać do programu Plastic Makes Perfect.

Stara się więc zyskać popularność tworząc liczne konta social media, rozsiewając różne plotki na swój temat jednocześnie podpisując się wieloma pseudonimami (Vladimir Romanov, Jimmy itp.), z różnych swoich kont zostawia komentarze pod zdjęciami opublikowanymi na innych. Pojawiają się m. in. plotki o jego domniemanej znajomości, a nawet związku z Karlą Homolko, które jednak wydają się być wymyślone przez niego samego i którym z drugiej strony on sam publicznie zaprzecza. Tak rozpaczliwe wołanie o atencję jednak na wiele się nie zdaje i Magnotta zaczyna posuwać się coraz dalej w głąb mrocznych zakamarków umysłu, czy też może swojej choroby.

Luka Magnotta jesienią 2010 roku ogląda w sieci wideo “3 guys 1 hammer”, na którym trzech mężczyzn pobija na śmierć bezdomnego mężczyznę i udostępnia to na jednym ze swoich profili. Po czym krótko przed świętami do sieci wrzuca własny filmik “1 boy 2 kittens” podczas którego najpierw karmi i głaska, a po chwili wkłada 2 koty do worka foliowego i wysysając z niego powietrze odkurzaczem brutalnie je zabija. Reagują na to organizacje ochrony praw zwierząt, zakładając grupę, do której dołącza około 4 tysięcy osób w celu ujawnienia i doprowadzenia przed sąd sprawcy. Magnotta pod jednym z fałszywych kont także dołącza do grupy i obserwuje jej poczynania. 11 lutego 2011 roku policja wszczęła śledztwo przeciwko Luce, nie mogąc go jednak namierzyć, z powodu rozprowadzania przez niego na swoich kontach fałszywych informacji dotyczących swojej lokalizacji.

Niedługo po pojawieniu się w sieci wideo “1 boy 2 kittens” miał epizod chorobowy, podczas którego został przywieziony przez policję na 48 godzin do szpitala Mount Sinai, gdzie opisano go jako ultrazorganizowanego, potrafiącego właściwie wyrażać emocje, choć nie potrafił przypomnieć sobie jak przedostał się do Miami ani jak długo tam był.

Kadr z filmu “1 boy 2 kittens”. Źródło: link.

Magnotta nie zaprzestał swoich działań i jesienią 2011 roku dodał kolejne wideo. Na jednym mężczyzna przebrany za świętego Mikołaja karmi kotkiem pythona, na innym topi w wannie kota przyklejonego taśmą do rączki od miotły.

8 grudnia 2011 roku spotkał się z reporterem gazety Sun, w celu udzielenia wywiadu dotyczącego morderczego wideo, natomiast dwa dni później do redakcji dotarł list z pogróżkami, zawierający ostrzeżenie, że na następnym filmiku, który nagra nie będzie już zwierząt, ale człowiek. Policja, której zostało to zgłoszone stwierdziła, że jest to poza ich jurysdykcją. Sam dewiant, tymczasem udostępniał ze swoich kont coraz więcej postów sięgających do tematyki nekrofilii oraz środków usypiających.

15-16 maja 2012 roku Magnotta zamieścił w sieci dwa odnośniki do wideo “1 lunatic 1 ice pick”, które nie było jeszcze wtedy nagrane. Pierwszy przedstawiał zdjęcie zakapturzonego mężczyzny trzymającego szpikulec do lodu, a w drugim użytkownik zadawał pytania, gdzie może obejrzeć wideo. Była to kolejna, już ostatnia ostrzegawcza czerwona lampka, a niedługo potem pojawia się ogłoszenie w sieci.

MANNY

Magnotta wyznał podczas wywiadów z psychiatrą dr Joel’em Watts, że boi się mężczyzny, który jest jego klientem, na imię mu Manny, znęca się nad nim i zmusza go do różnych rzeczy – m. in. do nagrywania filmików, na których brutalnie zabija zwierzęta. Następnego dnia lekarz opisał Lukę jako niespokojnego, niezorganizowanego, jakby cierpiał na atak psychozy. W związku z domniemanym dręczycielem – klientem Manny’m – próbował również uzyskać pomoc prawną, w obawie przed zarzutami w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Przyznał w rozmowie z dr Joelem Watts, że momentami słyszy głos oprawcy bez jego obecności, nie będąc pewnym czy mężczyzna istnieje, czy jest jedynie wytworem jego wyobraźni.

Manny, według relacji Mangotty nazywał się Manuel Lopez i spotkali się po raz pierwszy, gdy Luka pracował jako “escort” w Nowym Jorku w 2010 roku. Klient zabierał mu lekarstwa, tłumacząc, że wywołują one ataki choroby zamiast je wyciszać, a gdy chłopak protestował, bił go i poniżał. Pod koniec 2010 roku Magnotta postanowił skontaktować się z prawnikiem – Romeo Salta, w sprawie domniemanych ataków mężczyzny o imieniu Manuel Lopez. W mailach do adwokata przesłał m. in. zdjęcie obrażeń, listę czynności, które wykonywał wobec niego Manny, a także opis wycieczki do Miami, na którą oprawca go zabrał, a podczas trafił do szpitala Mount Sinai.

Od: L M
Data: 6 stycznia, 2011 13:26:37 
Do: Romeo Salta
Temat: Lista nadużyć od Manny’ego
 1. kazał mi pić alkohol, kiedy tego nie chciałem
 2. zmuszał mnie do palenia marihuany
 3. kazał mi oglądać programy, których nie chciałem oglądać, i uderzył mnie, gdy zmieniłem kanał
 4. powiedział mi, że jeśli pójdę do lekarza, zabije mnie oraz powiedział, że zawsze ma mnie na oku.
 5. dusił mnie rękoma oraz przewodem elektrycznym
 6. dźgał mnie ołówkiem i długopisem
 7. pociął mnie nożem, bo nie całowałem jego stóp
 8. uderzył mnie w głowę butelką lakieru do włosów
 9. trzymał moją głowę w wiadrze z wodą, aż nie mogłem oddychać
 10. uderzył mnie kluczami
 11. zmuszał mnie do picia jego moczu i jedzenia kału
 12. pluł mi w twarz oraz na moją koszulę Versace
 13. zmusił mnie do ogolenia włosów na całym ciele, a następnie do pociął mnie brzytwą
 14. przytrzasną moją dłoń drzwiami zamrażarki
 15. zmusił mnie do jedzenia części zwierząt
 16. uderzył mnie i kopnął w pachwinę
 17. zmuszał mnie do seksu ze swoim szczeniakiem i licznymi kotami
 18. kupił robaki i zmuszał mnie do ich jedzenia
 19. wielokrotnie gwałcił mnie analnie oraz oralnie
 20. owinął moje ciało folią, a następnie wyciął dziurę i wytrysnął swoim nasieniem do mojego gardła
 21. kazał mi obciąć paznokcie, a jeśli zrobiłem to niewłaściwie, bił mnie
 22. obrażał mnie i nazywał cipą, świnią, dziwką, kurwą i pedałem
 23. pozbawił mnie godności i sprawił, że poczułem się odizolowany i samotny
 24. kazał mi uprawiać seks oralny z nieznaną kobietą, mimo że tego nie chciałem
 25. związał mnie taśmą klejącą i zmusił mnie do słuchania mojej ulubionej piosenki “Patience” jednocześnie gwałcąc mnie analnie
 26. kazał mi myć sobie zęby i czyścić je nicią dentystyczną
 27. bił mnie ładowarką do telefonu komórkowego
 28. zmusił mnie do seksu z nim, podczas gdy rozmawiałem z mamą i siostrą przez telefon
 29. nadepnął na głowę jednego z moich kotów i zabił go
 30. powtarzał mi, że należę do niego mam uprawiać z nim seks za każdym razem, gdy zadzwoni. A gdybym powiedział o tym komukolwiek, zabije mnie i moją rodzinę, ponieważ jak twierdził, ma o nich wszystkie informacje
 31. kazał mi pisać do siebie dziesiątki listów miłosnych i nagrywać filmy, w których mówię, że chcę wziąć z nim ślub
 32. kazał mi wypić nieznanego drinka po którym zemdlałem, a kiedy się obudziłem, byłem posiniaczony i ledwo mogłem się ruszać
 33. twierdził, że zna prywatnych detektywów, którzy ścigaliby mnie i zabiliby, gdybym kiedykolwiek od niego uciekł
 34. gdybym nie uprawiał seksu oralnego tak, jak tego chciał, pociągnąłby mnie za włosy i uderzyłby mnie
 35. kiedy pojawiał się u mnie, zawsze musiałem być nagi, a gdybym nie był, zostałbym pobity
 36. pewnej nocy kazał mi iść z nim do Central Parku i lizać jego odbyt w miejscu publicznym
 37. powiedział, że gdybym nie patrzył mu w oczy podczas seksu ze mną, odciąłby mi powieki, a gdybym mrugnął, bardzo mocno wsunąłby swojego penisa do mojego odbytu
 38. gdybym nie używał odpowiedniej wody kolońskiej (Dolce & Gabana) kazałby mi zjeść mydło i nazwałby mnie brudną suką
 39. musiałem mu szczegółowo opowiadać o moim życiu seksualnym, a jeśli pominąłbym cokolwiek -uderzyłby mnie w twarz
 40. gdybym nie nazwał go swoim panem, zmusiłby mnie do siedzenia w ciemnej szafie z plastikową torbą na głowie
 41. byłem też zmuszany zakładać damskie ciuchy oraz robić makijaż, kiedy on kręcił filmy i robił zdjęcia. Gdy powiedziałem mu, że tego nie chcę – roześmiał się
 42. mimo mojego sprzeciwu zmusił mnie do seksu z czarnoskórym mężczyzną

Tłumaczenie maila napisanego przez Lukę do Romeo Salty. Źródło oryginału: link.

Od:
LM
Data: 21 stycznia, 2011 15:14:25 PM
Do: Romeo Salta
Temat: Re:

Witaj Romeo,
Przepraszam za zamieszanie. Próbowałem się do ciebie dodzwonić, ale trafiałem jedynie na twoją pocztę głosową. Tak więc streszczę ci szybko to, co się wydarzyło. Manny spotkał mnie na Manhattanie. Szybko zadzwoniłem pod numer 911 i poinformowałem, że próbuje mnie porwać.
Zgłoszenie zostało przez nich przyjęte w sobotę, 15-ego. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie wziął tego na poważnie i nie zaczęli mnie szukać? Ponieważ nie potraktowali tego poważnie, zostałem ponownie zgwałcony. Zabrał mnie do Miami i kazał mi wypić butelkę napoju Gatorade, po którym zemdlałem. Następnie obudziłem się w klubie nocnym i zostałem przez niego zmuszony seksu z dwoma innymi osobami. Nie można pozwać policji z Manhattanu za to, że nie odnotowali mojego zaginięcia? Podałem im pełne swoje dane. Obudziłem się mocno poparzony na plaży, bardzo bolał mnie odbyt i cały czas wymiotowałem. Nie mogłem też chodzić.
Zadzwoniłem pod 911 i zgłosiłem to policji Miami Beach, ale nie potraktowali tego poważnie. Byli agresywni podczas zadawania mi pytań, a ja mówiłem im, że potrzebuję pomocy medycznej w związku z gwałtem.
Kiedy przybyłem do szpitala Mount Siani w Miami, zrobili mi badania, ale jednocześnie zauważyli, że jestem bardzo zdenerwowany. Zapytali mnie dlaczego, więc odpowiedziałem im, że zostałem odurzony narkotykami oraz zgwałcony. Ponownie nie potraktowano tego poważnie i umieścili mnie na oddziale psychiatrycznym na 24 godziny, tłumaczyłem im, że nie mam chorób psychicznych oraz nie biorę żadnych leków i nie jestem dla siebie zagrożeniem. Nadal mnie tam trzymali.
Złożyłem skargę do szpitala i powiedziałem im, że teraz stałem się ofiarą DWUKROTNIE, ponieważ nikt mi nie uwierzył, że zostałem zgwałcony, a potem wrzucili mnie na oddział psychiatryczny. Skargę złożyłem też dzisiaj w Hospital Review.
Obecnie szpital radzi mi wrócić na komisariat policji w Miami South Beach i złożyć formalną skargę. Nie mogę uwierzyć, że nie potraktowali mnie poważnie i kazali mi przechodzić przez to wszystko. Z oddział psychiatrycznego zwolniono mnie po 24 godzinach i powiedziano mi, że jestem bezpieczny i nic nie jest ze mną nie tak…
Policja musi potraktować to poważnie i przestać zachowywać się tak, jakbym to sobie wymyślił … Przez nich zostałem zgwałcony. Chcę tylko złożyć zawiadomienie, wrócić na Manhattan i wszystko to załatwić. Mam dla ciebie więcej pieniędzy i myślę, że powinniśmy jak najszybciej udać się na policję.


Tłumaczenie maila napisanego przez Lukę do Romeo Salty. Źródło oryginału: link.

 

Magnotta, aby uniknąć z nim kontaktu zmienił on nawet numer telefonu, a także rozważał przeprowadzkę na Florydę. Oprawca jednak wyśledził jego numer telefonu i zaprosił na przeprosinową kolację. Twierdził także później, że w maju 2012 roku, zanim zamordował Jun Lina, Manny kontaktował się z nim, ale powiedział mu, że nie chce go widzieć, gdyż jest chory.

Podczas rozmowy z dr Watts, Luka wahał się między tym, że Manny dzwonił wielokrotnie mówiąc Lin’owi, by go związał i uprawiał z nim seks, a tym, że słyszał głosy mówiące “Zabij go, on jest szpiegiem”. Mówił, że w trakcie wieczoru spędzonego z ofiarą Manny ciągle dzwonił, najpierw by zaproponować “trójkąt”, a gdy Jun odmówił, po prostu by rozmawiać na kamerce. Magnotta twierdził, że nie zignorował telefonów nieprzyjaciela, gdyż tamten miał mnóstwo znajomych, którzy potrafiliby zrobić mu krzywdę. Podejrzany zapierał się, iż gdy zażywać Tazepam, Jun Lin spytał czy także mógłby dostać dwie tabletki i stąd leki psychotropowe znalazły się w organizmie ofiary. Później Magnotta poszedł z psem na spacer, mówiąc Junowi, że już nie ma ochoty na seks, a gdy wrócił, Manny podczas licznych rozmów telefonicznych przekonywał go, że zaprosił do siebie szpiega rządowego. Podczas wywiadu z psychiatrą był jednak zamroczony, więc niewiele zapamiętał, wydawał się aż hiperwentylować. Mówiąc o nagrywanym filmie, morderstwie i rozczłonkowaniu ofiary także zasłaniał się niepamięcią.

Serial pt. “Don’t f**k witch cats. Polowanie na internetowego mordercę” w reżyserii Marka Lewisa zwraca uwagę na fakt, iż w jednym z ulubionych filmów Magnotty – Nagi instynkt – występuje osoba o nazwisku Manuel Vásquez, o podobnym temperamencie, co jego oprawca, którego istnienia nigdy nie udowodniono. Inspiracja kultowym filmem z lat 80’ na tym się jednak nie kończy – jednym z fałszywych nazwisk mordercy jest Kirk Tramell – identyczne nosi główna bohaterka filmu Catherine Tramell. Narzędzie zbrodni użyte przez “rzeźnika z Montrealu” jest również identyczne jak w wyżej wymienionym filmie.

Psychiatra prowadził również wywiad z rodziną mordercy – siostra, Melissa twierdzi, że dwa miesiące przed popełnieniem zbrodni brat wyglądał na oszołomionego, jakby był opętany. Mówił bez emocji i sensu, miał puste spojrzenie. Siostra twierdzi, że zmiany w charakterze Magnotty następowały stopniowo od momentu, w którym zmienił nazwisko, w 2006 roku. Stał się według niej bardziej odległy, poważny, stracił poczucie humoru.

Ojciec twierdzi, iż jego syn miewał dużo zwierząt domowych, także egzotycznych – w tym węże i pająki, jego zdaniem jednak zawsze obchodził się z nimi delikatnie. Nie zauważył także, by Magnotta był agresywny wobec ludzi, nie miewał problemów z alkoholem czy narkotykami.

Matka opisała ich relacje jako napięte od momentu, gdy odmówiła prośbie syna – potwierdzenia lekarzom w Miami, iż nie jest on chory, aby uzyskał wypis ze szpitala. Po tym incydencie przez pewien czas nie mieli ze sobą kontaktu, lecz dowiedziała się od babci Magnotty, że poinformował ją o swoim ślubie i przeprowadzce do Rosji, co było oczywistym kłamstwem. Rozmawiała z synem o chorobie i o “Mannym” – rzekomym prześladowcy.

Najbardziej regularny kontakt utrzymywał z babcią – Phyllis Yourkin. Częstotliwość rozmów nie przekładała się jednak na ich szczerość – mówił, że wziął ślub z kobietą, znalazł dobrą pracę. O tym, jaka jest prawdziwa orientacja wnuka, Yourkin dowiedziała się niespełna rok przed udzielanym psychiatrze wywiadem. Powiedziała ona także, iż w rozmowach z Magnottą starała się ważyć słowa, gdyż “lubił ucinać kontakt” i nie odzywać się przez pewien czas, gdy powiedziała coś nie tak.

Z raportu wynika także, że około miesiąc przed zabójstwem Magnotta próbował uzyskać pomoc w chorobie, jednak bezskutecznie, gdyż nie miał lekarza rodzinnego, który dałby mu skierowanie do psychiatry. Często chodził do klinik, czując się bezradny, w poczuciu, że wszystko robi niewłaściwie. Lekarzowi powiedział “jedyne czego pragnąłem to jedna osoba, która by o mnie dbała i kochała”

Raport psychiatry dr Joela Wattsa podsumowuje diagnoza postawiona przez biegłego:

 1. Schizofrenia, typ niezróżnicowany,
 2. Historioniczne zaburzenie osobowości,
 3. Cechy osobowości borderline – z pogranicza,
 4. Parafilia.

A także orzeczenie, że w trakcie popełniania czynu przestępczego Magnotta cierpiał z powodu psychotycznego epizodu schizofrenii, na którą od wielu lat chorował, jednak pomimo tego był w stanie rozpoznać charakter i właściwość swoich czynów, lecz nie był w stanie ocenić, że są one złe.

Psychiatra spędził z Magnottą łącznie 38 godzin oraz ocenił opiniowanie w tej sprawie jako najtrudniejsze w całej swojej karierze.


Źródła:

 1. https://www.documentingreality.com/forum/f225/luka-magnottas-prison-paradise-160196/
 2. https://www.documentingreality.com/forum/f225/luka-magnotta-joins-canadian-prison-dating-site-156537/
 3. https://www.documentingreality.com/forum/f225/magnotta-found-guilty-first-degree-murder-150790/
 4. https://www.documentingreality.com/forum/f225/magnotta-trial-148357/
 5. https://www.documentingreality.com/forum/f225/human-head-found-montreal-park-linked-luka-magnotta-case-107690/
 6. https://www.cp24.com/you-got-me-canadian-murder-suspect-tells-german-police-1.835040
 7. https://www.documentingreality.com/forum/f225/luka-manotta-ice-pick-killer-interview-2007-a-105987/
 8. https://torontosun.com/2012/06/09/magnotta-aimed-to-shock-ex-fbi-profiler/wcm/5998ff5f-f6f0-418e-ad6f-5687c564c52d
 9. https://torontosun.com/2017/06/21/wedding-bells-but-no-consummation-for-killer-magnotta-and-inmate-fiance/wcm/2f7918c0-c54c-4a3d-9867-797e41871085
 10. https://www.dailymail.co.uk/news/article-2156472/Luka-Magnotta-aka-Eric-Newman-pictured-years-grew-cannibal-killer.html
 11. https://ottawasun.com/2012/06/09/was-luka-magnotta-born-evil/wcm/ea460722-0248-4f2a-af79-9506494fd1d6
 12. https://www.macleans.ca/politics/are-you-luka-magnottas-facebook-friend/
 13. https://www.mirror.co.uk/news/real-life-stories/luka-magnotta-cannibal-killers-aunt-869087
 14. https://www.reuters.com/article/us-canada-magnotta-trial/accused-in-canada-dismemberment-trial-had-troubled-childhood-his-father-says-idUSKBN0IK25O20141031
 15. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Histrioniczne_zaburzenie_osobowości?fbclid=IwAR0zP7Dhd3lxunMhQOV5oQ0B4eSuxwcKxwH9jKxE8ECYWbrOJws4wEK9FN8
 16. https://www.oxygen.com/true-crime-buzz/was-luka-magnotta-inspired-by-sharon-stones-basic-instinct-character
 17. http://lukamagnotta.yolasite.com/timeline.php
 18. https://www.thecrimemag.com/a-chilling-look-inside-luka-magnottas-apartment/
 19. https://heavy.com/news/2019/12/1-lunatic-1-icepick-video/
 20. http://murderpedia.org/male.M/m/magnotta-luka.htm
 21. https://www.youtube.com/watch?v=d2Extn24tPk&list=PLUOkk307eO9AfzYiHNr0t7nlqpzdAiiTk&index=12&t=1s
 22. https://drive.google.com/file/d/0B3ORC8Ev2VnnNENhbEE2OHhqV0E/view
 23. Forensic Psychiatry Avaluation of Luca Magnotta by dr. Joel Watts
 24. Serial pt. „Don’t F**k with cats. Polowanie na internetowego mordercę.” Reż. Mark Lewis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnie wpisy